Chcesz wybudować swój własny dom, a może wahasz się nad kupnem już gotowego? Zastanawiasz się czy warto inwestować w ten, który ma piwnicę? Przedstawiamy zalety i wady takiego rozwiązania.
Zbadanie wód gruntowych
Przed postawieniem domu, zwłaszcza tego z piwnicą, trzeba koniecznie zbadać poziom wód gruntowych. Jeśli jest on zbyt wysoki, lepiej zrezygnować z budowy piwnicy. Po pierwsze będzie się to wiązało z dużymi kosztami wykonawczymi, a poza tym woda prędzej czy później może dostać się do wnętrza budynku.
Wentylacja
Kolejnym istotnym aspektem jest wentylacja. Jeżeli się o nią nie zadba, w piwnicy zacznie gromadzić się zatęchłe powietrze, które może prowadzić do pojawienia się pleśni czy grzybów na ścianach – mogą one także zostać przeniesione do wnętrza domu. Trzeba zatem zatroszczyć się o właściwy system wentylacji jeszcze na etapie projektowanie domu. Nie można tu pominąć także ogrzewania – które jest niezbędne do utrzymania właściwej jakości powietrza, ale też oczywiście generuje dodatkowe koszty.
Wytrzymałość sejsmiczna i ciepło
Warto zauważyć, że budynek podpiwniczony charakteryzuje się większymi wskaźnikami sejsmicznej wytrzymałości niż ten, który piwnicy nie ma. Poza tym podpiwniczenie sprawia, że podłogi w mieszkaniach będą ciepłe i suche, gdyż nie będą przylegać bezpośrednio do gruntu.
Hydroizolacja
Aby uniknąć zalania – czy to wodami gruntowymi, czy deszczem, warto wykonać hydroizolację, czyli zabezpieczyć budynek przed szkodliwym działaniem wilgoci. Dotyczy to zarówno ścian, jak i fundamentów. Najczęściej wykorzystuje się do tego celu panele bentonitowe, membrany i folie, a także papę i płynne materiały bitumiczne. Oczywiście wiąże się to z nowymi kosztami.
Dodatkowa przestrzeń
Warto również wspomnieć o niewątpliwym plusie piwnicy, jakim jest dodatkowa przestrzeń. To doskonałe miejsce do magazynowania zapraw, rowerów, narzędzi ogrodniczych czy innych przedmiotów, które po prostu nie mieszczą się w domu.
Jaka jest zatem odpowiedź na pytanie: wybrać dom z piwnicą czy bez niej? Oczywiście budowa piwnicy wiąże się z dodatkowymi kosztami, ale dzięki niej ma się miejsce do magazynowania, a także większą wytrzymałość oraz izolację termiczną budynku. Wszystko zależy więc przede wszystkim od indywidualnych potrzeb.