Zalety badania gruntu pod dom jednorodzinny

zalety-badania-gruntu

Co nam da przeprowadzenie badań gruntu zanim rozpoczniemy budową naszego domu? Wbrew temu, co wielu z nas myśli nie jest to tylko zbędna formalność. Poznaj rzeczywiste zalety sporządzenia rzetelnej dokumentacji geotechnicznej.

Warunki wodno-gruntowe a budowa domu

Przeprowadzenie rzetelnych badań gruntowych daje pewność, że nasz dom będzie stał przez wiele lat, bez konieczności wykonywania ogromnych, kosztownych remontów. Skorzystanie ze wsparcia specjalistów w tym zakresie pomoże między innymi ustalić poziom wód gruntowych, a także warstwy i jakość gruntu. W tym celu wykonuje się odwierty w miejscu, gdzie planujemy posadowić naszą inwestycję. Do czego jest nam to potrzebne? Chociażby warto jest wziąć pod uwagę tutaj kwestie związane z podpiwniczeniem, ponieważ lepiej jest zrezygnować z piwnicy w sytuacji, gdy wody gruntowe są na wysokim poziomie, co może generować wysokie koszty, a także w późniejszym czasie po prostu duże problemy z wilgocią. 

Jak uniknąć osiadania fundamentów?

Problemem, który często pojawia się bardzo szybko w świeżo wybudowanych domach jest osiadanie ścian nośnych opartych na fundamentach. Przeprowadzenie rzetelnych badań gruntu pomoże go uniknąć, a co za tym idzie – wysokich kosztów związanych z remontem. Ważne jest również, że dzięki nim skraca się czas budowy, ponieważ w trakcie trwania inwestycji nie będziemy musieli w gwałtowny sposób zmieniać naszych planów. Za grunty, które uznawane są za najgorsze, aby stawiać na nich dom uważa się wszelkie organiczne, jak między innymi miękko plastyczne grunty spoiste (gliny) czy też luźne grunty niespoiste (piaski). Osiadanie fundamentów, stanowiące przyczynę właśnie pękania ścian zazwyczaj pojawia się w przypadku gruntów o niskiej nośności. W ten sposób ustalimy również, jakich materiałów najlepiej jest użyć w trakcie budowy.

Badania geotechniczne – jakich wymaga od nas prawo?

Dokumentację, która sporządzana jest na podstawie badań geotechnicznych stanowią dwie części: opisowa oraz graficzna. W pierwszej znajdziemy chociażby informacje na temat jakości gruntu, jego rodzaju, warstw czy też poziomu wód. Z kolei na drugą składają się między innymi mapki, na jakich zaznaczone są miejsca, gdzie zostały dokonane odwierty. Pamiętajmy, że część badań wymagana jest od nas przez prawo. W przypadku domów, które zazwyczaj klasyfikowane są do I kategorii geotechnicznej, konieczne są głównie te z zakresu jakości gruntu oraz poziomu wód, jednak pamiętajmy, że tutaj im więcej, tym lepiej, ponieważ po wykonaniu kompletu mamy całkowitą pewność, że w przeciągu kilku lat nie stanie się z naszym domem nic złego. 

Badania gruntu są gwarancją nie tylko tego, że nic nas nie zaskoczy w trakcie budowy. Dzięki nim wiemy, że nasz dom będzie miejscem, w którym cała rodzina będzie mogła bezpiecznie żyć.