Blog

rodzaje-warunkow-gruntowo-wodnych
Rodzaje warunków gruntowo-wodnych

Rozpoznanie warunków wodno-gruntowych jest konieczne do rozpoczęcia budowy obiektu na danym terenie. Należy w tym celu sporządzić odpowiednią dokumentację, w której określony zostanie rodzaj podłoża, jego cechy wytrzymałościowe, a także odkształceniowe. Ponadto zawarte muszą w niej być poziomy wód gruntowych oraz statyczność wykopów i nasypów. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej rodzajom warunków gruntowo-wodnych – jakie są i czym się charakteryzują?

wykopy-fundamentowe
Wykopy fundamentowe – jak je poprawnie wykonać?

Fundamenty pod budowę budynku koniecznie muszą zostać zagłębione w gruncie, zatem przed ich wykonaniem trzeba przygotować odpowiednie wykopy. Bez względu na rodzaj fundamentów powinny być one wykonane w sposób przemyślany i rozważny, ponieważ na tej podstawie opierać się będzie cały dom. Jak je wykonać krok po kroku? I na co zwrócić szczególną uwagę? Zapraszamy do lektury!

nosnosc-podloza-gruntowego
Nośność podłoża gruntowego – jak ją zbadać?

Wysoka nośność gruntu niweluje nadmierne odkształcenia warstw konstrukcyjnych nawet wtedy, kiedy warunki atmosferyczne nie są sprzyjające. Czym tak właściwie jest nośność podłoża gruntowego? Jakie są sposoby na zbadanie jej parametrów? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

1 2 11