Badanie płytą VSS – na czym polega?

badanie płytą VSS

Badanie płytą VSS należy do jednych z najbardziej skutecznych. Specjalistyczna aparatura pozwala sprawdzić nośność oraz zagęszczenie podłoża.

Czym jest płyta VSS?

Płyta VSS to specjalistyczny sprzęt, który służy do wykonywania badań geotechnicznych. Poprzez jej wykorzystanie możemy sprawdzić chociażby nośność podłoża gruntowego. Stosowana jest także do kontrolowania tego, jak mocno grunt osiada pod wpływem obciążenia statycznego. Świetnie sprawdza się do wyznaczania pierwotnego modułu odkształcenia. Warto wspomnieć, że istnieje kilka rodzajów płyt VSS: zależne jest to chociażby od liczby zegarów pomiarowych, które zostały zamieszczone na statywie. Zasadniczo sama płyta VSS składa się z trzech głównych elementów. Pierwszym z nich jest aparatura zadająca, czyli pompa hydrauliczna. Informacje o obciążeniu na podłoże przekazuje nam siłownik, jaki został zamocowany do stalowej płyty. Potrzebny jest również sprzęt, który stanowić będzie przeciwwagę: zazwyczaj stawia się tutaj na ciężkie maszyny budowlane. Punktem odniesienia do wykonanych pomiarów jest statyw. 

Badanie płytą VSS

Mimo tego, że badanie płytą VSS może trwać stosunkowo długo, uważane jest za jedno z najdokładniejszych. Jak przebiega? W czasie jego trwania płyta jest skokowo obciążana: co oznacza, że wywierany jest na nią nacisk, po czym cały krążek jest odciążany, w związku z czym dochodzi do osiadania podłoża. Jednocześnie musimy pamiętać, że ważna jest przeciwwaga i tutaj właśnie istotną rolę odgrywają wspomniane, ciężkie maszyny.

Dlaczego warto?

Przeprowadzenie badania płytą VSS niesie ze sobą wiele korzyści. Pomagają one opracować pełną dokumentację, która konieczna jest przy okazji wielu przedsięwzięć budowlanych. Co ważne, wyniki jakie uzyskamy na skutek przeprowadzonych działań przydadzą się chociażby w przypadku budowy domu: kroki, jakie podejmiemy w ich skutek zapobiegają osiadaniu budynków, co jest częstym problemem w nowym budownictwie i przejawia się przykładowo poprzez popękane ściany. Prace z wykorzystaniem płyty VSS wykonywane są także przed różnego rodzaju inwestycjami związanymi z budową nowych dróg, wyłożeniem asfaltu czy też sprawdzane jest w ten sposób podłoże zanim zostaną na przykład położone tory kolejowe. Badanie danej warstwy ziemi pod kątem właśnie nośności, wytrzymałości czy zagęszczenia może pomóc zapobiec wielu problemom, które pojawiają się w czasie budowy, a także wiele lat po jej zakończeniu.

Płyta VSS daje nam bardzo miarodajne wyniki, które warto jest uwzględnić podczas konkretnych przedsięwzięć budowlanych, dlatego niezależnie od naszych planów dobrze jest wykonać tego typu badanie. 

Related Posts