Pojawienie się możliwości spełnienia marzenia wielu osób o posiadaniu własnego domu jest często na tyle ekscytujące, że podejmowane wówczas decyzje mogą być nie do końca przemyślane i trafione. Jeśli już pozyskało się fundusze, pozostaje wybrać działkę spełniającą zarówno oczekiwania przyszłych właścicieli, jak i wymagania gruntowe. To oznacza, że poza ceną interesującej kogoś powierzchni jest też wiele innych istotnych czynników, których wzięcie pod uwagę może uchronić inwestorów działek budowlanych przed niepotrzebnymi kosztami.
Plan zagospodarowania terenu
Gdy działka o odpowiedniej powierzchni została już znaleziona, a jej lokalizacja i otoczenie odzwierciedlają wyobrażenia przyszłych właścicieli, warto przekonać się czy tak zostanie na zawsze. Co to oznacza? Zachęca się wszystkich do przeglądania planów zagospodarowania terenu. To dzięki nim osoby inwestujące w dane grunty będą miały pewność, że za kilka lat w ich sąsiedztwie nie zostanie wybudowana hałaśliwa fabryka emitująca zanieczyszczenia. Zaglądając do tego dokumentu zasięgnie się informacji dotyczących kluczowej kwestii: możliwości zbudowania domu mieszkalnego na określonym terenie. Może się bowiem okazać, że taka inwestycja jest niemożliwa do zrealizowania lub jej parametry czy ulokowanie nie będą odpowiadać właścicielom, dzięki czemu będą mogli po prostu poszukać innej działki.
Właściwości terenu
Po analizie planu zagospodarowania terenu trzeba będzie dowiedzieć się, czy sama natura nie zgotuje właścicielom kolejnych przeszkód. Zdarza się bowiem, że dana przestrzeń kompletnie nie nadaje się pod budowę domu ze względu na występowanie gruntów nienośnych (np. torfowiska) lub stosunkowo wysoki poziom wód gruntowych, które w najlepszym razie wykluczą możliwość zbudowania podpiwniczenia lub wymuszą na budowlańcach wyposażenie fundamentów w dodatkowe, kosztowne, zbrojenia. Wskazane jest zwrócić uwagę na otoczenie terenu, które może dużo powiedzieć o jego właściwościach. Jeżeli działka znajduje się blisko rzeki, potoku, na jej obszarze występują trzciny i rośliny bagienno-łąkowe to znak, że przed jej zakupem koniecznie trzeba wykonać badania geotechniczne. Do tego samego powinny skłaniać zagłębienia i kotliny, które mogą być przyczyną problemów odprowadzania wody opadowej. To szczególne przypadki, w których niezwłocznie należy skontaktować się z doświadczonymi geologami wykonującymi skrupulatne badania gruntu. Tylko w ten sposób można uniknąć dodatkowych kosztów i ewentualnych problemów z późniejszą sprzedażą działki.
Uzbrojenie
Nie bez znaczenia jest także wyposażenie danego terenu – chodzi przede wszystkim o uzbrojenie w prąd i wodę. Oczywiście takie obszary mają wyższą cenę, jednak należy racjonalnie przekalkulować ewentualne koszty doprowadzenia mediów i zastanowić się czy nie lepiej zainwestować w gotową opcję. Warto też mieć świadomość, że uzbrojone działki znacznie przyspieszają rozpoczęcie budowy i odciążają właścicieli z dodatkowych trudności, których podczas budowy prawdopodobnie nie zabraknie.
Tak wielka inwestycja jaką jest postawienie własnego domu musi być dokładnie przemyślana pod każdym względem. W trakcie prac z pewnością wyniknie wiele nowych okoliczności wymagających szybkich i zdecydowanych rozwiązań, ale zanim to nastąpi powinno ustrzec się przed największą pomyłką burzącą wieloletnie plany przyszłych właścicieli domu jednorodzinnego, a mianowicie kupna terenu niezdatnego do zabudowy. Na szczęście wystarczy przejrzeć plany zagospodarowania przestrzennego i umówić się na badanie geologiczne jeszcze przed dokonania zakupu gruntu. Dzięki tym prostym krokom inwestorzy unikną niechcianych kłopotów, mogąc skupić się wyłącznie na budowie swojego upragnionego domu.