Wyznaczanie spójności gruntu to ważna czynność, szczególnie dla osób które zamierzają zmienić coś na swojej działce, na przykład wybudować nowy obiekt. Jak jednak tego dokonać? Istnieje na to kilka sposobów, w poniższym artykule przedstawiamy działanie penetrometru tłoczkowego.
Co to jest penetrometr tłoczkowy?
To małe urządzenie, nazywane też często penetrometrem kieszonkowym, które służy do badania spójności gruntu. Przyrząd ten składa się z grubego trzpienia, w którym umieszczono miarkę, sprężyny oraz wąskiego metalowego pręta pomiarowego o płaskim zakończeniu, którym wykonuje się badanie bezpośrednie w pobranej próbie gruntu lub w dnie wykopu.
Jak wygląda badanie?
Spójność gruntu, czyli kohezja, to najprościej mówiąc opór, który grunt stawia siłom zewnętrznym. Jest on wywołany wzajemnym przyciąganiem się cząstek składowych gruntu. Na początku należy zaznaczyć, że badanie za pomocą tego urządzenia powinno być traktowane jako uzupełniające badanie makroskopowe gruntu. Aby cały proces przebiegał prawidłowo, należy najpierw wyrównać powierzchnię lub położyć próbkę gruntu na twardej poziomej powierzchni w laboratorium. Następnie trzeba przesunąć pierścień wskaźnikowy w górę, aż do oparcia go o rękojeść. Z kolei końcówkę trzpienia przykłada się do powierzchni gruntu. Co ważne, penetrometr powinien być do niej ustawiony prostopadle. Później trzeba powoli i równomiernie wciskać końcówkę urządzenia w grunt, aż zagłębi się w nim na głębokość 6,35 mm, co można odczytać z miarki. Następnie wystarczy zwolnić nacisk i wyjąć penetrometr z gruntu, a wyniki odczytać na podziałce pomiarowej. Warto wiedzieć, że aby wyniki były wiarygodne, należy wykonać minimum pięć pomiarów dla każdej próbki – ostateczny wynik jest ich średnią arytmetyczną. Co bardzo ważne, miejsca wciskania końcówki muszą być od siebie oddalone na co najmniej 1 cm.
Zalety tego urządzenia
Bez wątpienia do zalet tego urządzenia należy jego niewielki rozmiar – można je zabrać ze sobą praktycznie wszędzie, zmieści się w plecaku lub kieszeni, nie trzeba go transportować w specjalny sposób. Badania za pomocą penetrometru tłoczkowego można prowadzić w terenie oraz w laboratorium. Oprócz tego pozwala ono na osiągnięcie dokładnych wyników w dość szybkim czasie. Dlatego jest to bardzo wygodne i mobilne urządzenie, dzięki któremu informację na temat badanego gruntu można uzyskać praktycznie od razu.