Wykopy fundamentowe – jak je poprawnie wykonać?

wykopy-fundamentowe

Fundamenty pod budowę budynku koniecznie muszą zostać zagłębione w gruncie, zatem przed ich wykonaniem trzeba przygotować odpowiednie wykopy. Bez względu na rodzaj fundamentów powinny być one wykonane w sposób przemyślany i rozważny, ponieważ na tej podstawie opierać się będzie cały dom. Jak je wykonać krok po kroku? I na co zwrócić szczególną uwagę? Zapraszamy do lektury!

Wytyczanie obrysu 

Wytyczanie obrysu wewnętrznych krawędzi lub osi ścian wykonuje się po to, aby umiejscowienie budynku zgadzało się z projektem. Jest to niezbędny krok, ponieważ wzdłuż obrysu wykonuje się wykopy pod fundamenty. Tym etapem zajmuje się geodeta po wykonaniu odpowiednich pomiarów, a zakończenie tego kroku wiąże się z wpisem do dziennika budowy. Teraz można przejść do prac właściwych dotyczących wykopów.

Wybranie podłoża 

Wybierania gruntu pod fundamenty nie wykonuje się w dni deszczowe i zawsze trzeba mieć przygotowaną grubą folię w celu zabezpieczenia wykopu w razie niespodziewanych opadów. Wygodnie wypożyczyć minikoparkę (z łyżką o szerokości około 1 metra) lub koparkę traktorową, której wynajem jest droższy, ale szybciej wykona niezbędną pracę. Najlepiej by było, aby pracami ziemnymi zajęła się specjalna ekipa. Jednak wykopy nie głębsze niż pół metra najtaniej wykonać samodzielnie łopatą. Koniecznie trzeba przestrzegać zasady mówiącej, że w odległości 60 centymetrów od wykopów nie może stać nic ciężkiego, ponieważ stwarza to ryzyko osunięcia się podłoża.

Odwodnienie wykopu

Odwodnienie wykopu wykonuje się w przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych, które zagrażają stabilności fundamentów, ponieważ odwadnianie konstrukcyjne poprawia warunki ziemne. Polega ono na tym, że odprowadza się wody opadowe oraz gruntowe do studzienek umiejscowionych w najniższym miejscu wykopu, a następnie do kanalizacji. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu specjalnych rynien lub drenów, które ułożone są ze spadkiem wynoszącym minimum 1-2%.

Zabezpieczenie ścian

Ściany wykopów zabezpiecza się w przypadku lekkiego i piaszczystego gruntu przy wykorzystaniu tak zwanego deskowania lub metalowych szalunków, które można wypożyczyć. Zabezpieczenie ścian przed osunięciem nie jest konieczne, gdy wykop nie przekracza głębokością 2 metrów. Z kolei wykopy określane jako wąskoprzestrzenne zabezpiecza się przy pomocy ażurowej obudowy z desek lub bali. Takie działanie ma na celu ochronę wykopanego miejsca pod fundamenty przed osunięciem się podłoża.

Wykonywanie wykopów pod fundamenty to bardzo istotny element stawiania domu, ponieważ ich staranne wykonanie warunkuje brak problemów z późniejszymi konstrukcjami ścian budynku, Dlatego też w celu wykonania odpowiednich wykopów dobrze jest nawiązać współpracę ze specjalistami i wykwalifikowanymi ekipami, które mają doświadczenie w podobnych działaniach.