Budowa studni głębinowej – czy badanie gruntu jest konieczne?

budowa-studni-glebinowej

Studnia głębinowa jest rozwiązaniem mającym zapewnić stały dostęp do wody. Najczęściej wykorzystywana jest ona w miejscach, gdzie nie mamy możliwości przyłączenia do instalacji wodno-kanalizacyjnej, jak niektóre domy wolnostojące. Jakie jednak procedury wiążą się z rozpoczęciem tego typu przedsięwzięcia?

Jak rozpocząć budowę studni?

Decyzję o kopaniu studni podejmujemy zazwyczaj w kilku sytuacjach. Najczęstszą jest brak możliwości skorzystania ze standardowego przyłącza, które za zadanie ma nam zapewnić dostęp do wody. Wiele osób jednak decyduje się na to przedsięwzięcie ze względów finansowych, ponieważ w wypadku zużywania dużych ilości wody nasza inwestycja zwraca się w przeciągu kilku lat. Niektórzy też budują studnię, pomimo korzystania z sieci wodno-kanalizacyjnej, chociażby patrząc na fakt, że jest to pewnego rodzaju zabezpieczeniem w przypadku wystąpienia awarii. Warto wspomnieć, że wyróżniamy kilka rodzajów przydomowych studni: kręgowe, od których jednak powoli się odchodzi ze względu na to, że przenikają do niej zanieczyszczenia z gruntu, abisyńskie konstruowane za pomocą specjalnych rur, a także głębinowe, uważane za najbardziej wydajne rozwiązanie, gwarantujące wodę najlepszej jakości. Warto podkreślić, że na jej budowę nie potrzebujemy pozwolenia, wystarczy tylko odpowiednie zgłoszenie. 

Budowa studni głębinowej a badania gruntu

Zanim rozpoczniemy budowę studni głębinowej konieczne jest wykonanie rzetelnych badań gruntowych, dlatego musimy wybrać sprawdzoną firmę. Dlaczego jest to tak istotne? Chociażby ze względów finansowych. Gdy specjaliści określą nam dokładnie, gdzie znajdują się wody gruntowe i na jakiej głębokości, potrzebna będzie mniejsza ilość odwiertów, a co za tym idzie – cena będzie niższa. Dodatkowo badania pomogą określić jakość gruntu, dzięki czemu łatwiej wybrać sprzęt potrzebny do rozpoczęcia pracy. W ten sposób wstępnie można oszacować koszty całości. Co ważne, pozwoli nam to także uniknąć osuwania się gruntu, co niestety stanowi często bezpośrednie niebezpieczeństwo.

Jak ulokować studnię?

Musimy pamiętać, że prawo ściśle określa kwestię tego, gdzie studnia może się znajdować. Przede wszystkim, musimy podkreślić, że odległość pomiędzy nią a granicą działki powinna wynosić pięć metrów. Co jednak, jeśli chcielibyśmy ulokować ją na przykład na granicy dwóch podwórek? Jest to możliwe, pod warunkiem zachowania wszelkich pozostałych, narzuconych nam przez ustawodawcę odstępów. Z tych istotniejszych, wskażmy jeszcze, że od nieutwardzonych wybiegów dla zwierząt musimy zachować aż siedemdziesiąt metrów.  Pamiętajmy, że nie może znajdować się ona także bliżej niż 15 metrów od wszelkiego rodzaju budynków inwentarskich. Kwestie te są szczególnie istotne głównie ze względów bezpieczeństwa, dlatego bezapelacyjnie należy ich przestrzegać. 

Decydując się na rozpoczęcie budowy studni głębinowej musimy pamiętać o wielu, istotnych kwestiach. Przede wszystkim gwarancją bezpieczeństwa będą odpowiednio przeprowadzone badania gruntowe, dlatego należy do tej kwestii przywiązać szczególną uwagę. 

Related Posts