Obecność gruntów wysadzinowych znacznie utrudnia budowę i podnosi koszty, więc przed rozpoczęciem projektu warto się zastanowić, czy rozsądniejsze nie byłoby kupienie innej działki. Koszty wznoszenia budynku na trudnym terenie mogą okazać się zbyt duże, dlatego przed zakupem warto skorzystać z badań geotechnicznych i dowiedzieć się, z czym mamy do czynienia.
Nieprzewidziane sytuacje
Na budowie wiele rzeczy może się nie powieść. Dodatkowe koszty, przesunięcia w czasie, nagłe zmiany planów – to wszystko może wynikać między innymi z tego, że cały proces nie był poprzedzony odpowiednimi badaniami geotechnicznymi. Jednym z problemów mogą być grunty wysadzinowe. W tym tekście dowiesz się, co to jest i jak sobie z tym radzić.
Co to jest grunt wysadzinowy?
Grunt wysadzinowy to taki, który zawiera 10% cząsteczek o średnicy poniżej 0,02 mm. Aby dowiedzieć się, czy gleba na danej działce może być określona tym mianem, należy wykonać badanie geotechniczne. Samo wysadzanie polega na tym, że woda zamarzająca w gruncie powoduje, że poziom podłoża się unosi, co jak nietrudno się domyślić jest bardzo problematyczne, jeśli chodzi o stabilność wybudowanego na nim budynku. Na wysadzanie podatne są gleby organiczne, torfy, piaski pylaste, gliny oraz iły.
Budowa na gruntach wysadzinowych
Podłoże wysadzinowe jest szczególnie niebezpieczne wiosną. Dlaczego? To właśnie wtedy gleba zaczyna rozmarzać i często przebiega to nierównomiernie po różnych stronach budynku. Po stronie południowej najczęściej grunty nagrzewają się szybciej, niż po stronie północnej i w takiej sytuacji może dojść do uszkodzenia fundamentu. Budowa na gruntach wysadzinowych nie jest łatwa i już na początku trzeba wprowadzić do projektu odpowiednie zmiany, aby odpowiednio wzmocnić budowlę i uchronić ją przed przykrymi konsekwencjami w przyszłości.
Grunt wysadzinowy a ława fundamentowa
Choć ława fundamentowa to dla doświadczonych budowlańców nic wielkiego, gleba wysadzinowa sprawia, że sposób ten przestaje być prosty i przyjemny. Wręcz przeciwnie, wymaga przeprowadzenia dokładnych obliczeń oraz skorzystania z mniej standardowych rozwiązań, co oczywiście podnosi koszty inwestycji. Standardowe parametry, czyli 30 cm wysokości i 40, 50 cm szerokości, przy tym problematycznym podłożu mogą okazać się niewystarczające. Rozmiary te warto zweryfikować po otrzymaniu wyników badania zagęszczenia gruntu.
Grunt wysadzinowy a płyta fundamentowa
Drugim sposobem na ujarzmienie niebezpiecznego podłoża jest wzmocnienie płyty fundamentowej. Przede wszystkim, powinna być ona wyposażona w ostrogi na brzegach, na które następnie wylewa się specjalny podkład. W przypadku gruntu wysadzinowego konieczne będzie też ułożenie zbrojenia na górze i na dole. Zazwyczaj do tego wszystkiego dodaje się jeszcze termoizolację oraz zabezpieczenie przeciw wilgoci. Podsumowując, wykorzystanie tego rozwiązania przy tak specyficznym gruncie również będzie wiązało się z dodatkowymi wydatkami.
Obecność gruntów wysadzinowych znacznie utrudnia budowę i podnosi koszty, więc przed rozpoczęciem projektu warto się zastanowić, czy nie rozsądniejsze byłoby kupienie innej działki. Koszty wznoszenia budynku na trudnym terenie mogą okazać się bardzo duże, dlatego przed zakupem warto skorzystać z badań geotechnicznych i dowiedzieć się, z czym mamy do czynienia.