Tereny, na których nie warto budować

teren

Twój dom to inwestycja na lata, musi być posadowiony na odpowiednim gruncie, a jego podstawę muszą stanowić odpowiednio wykonane fundamenty. Ogromny wpływ, zarówno na fundamenty, jak i całą konstrukcję ma teren na jakim wykonywany jest projekt. Jakie tereny są najtrudniejsze pod budowę?

Nietrafiona inwestycja

Każdy wie, że przed zakupem działki trzeba być ostrożnym. Należy udać się do urzędu gminy i uzyskać niezbędne informacje. Ważne jest też, aby zwrócić uwagę na otoczenie: roślinność, nasypy, niecki i okoliczne zbiorniki wodne. Dobrze jest też porozmawiać z sąsiadami na temat okolicznych terenów. Jest to o tyle istotne, bo gdy na przykład kupisz działkę po okazyjnej cenie z wątpliwymi parametrami geologicznymi, może się okazać, że znacznie więcej pieniędzy wydasz przy samej budowie, możesz mieć również problemy z jej późniejszym użytkowaniem. Kupiona działka wydaje się idealna, jednak aby uniknąć  problemów i niespodzianek warto poznać rodzaj gruntów. Trudno jest to ocenić samemu, dlatego lepiej zlecić niezbędne badania geotechniczne specjaliście. Takie badanie może pozwolić na sprawniejszą i bezpieczniejszą budowę oraz uniknięcie w późniejszym czasie pęknięć ścian czy nawet katastrofy budowlanej. Samo badanie polega na wykonaniu kilku odwiertów na głębokość kilku metrów. Na podstawie badań geotechnik sporządza dokładną opinię geotechniczną danego terenu, zawierającą opis każdej z warstw gruntu. Dzięki temu poznaje się miąższość (grubość) i rodzaj poszczególnych warstw terenu.

Najgorsze grunty pod budowę

Większość gruntów organicznych takich jak torfy i namuły nie nadają się pod budowę, ponieważ nie są wstanie utrzymać większych obciążeń. Łatwo się odkształcają i przemieszczają. Najczęściej znajdują się w miejscach gdzie dawniej były zbiorniki wodne, lub są to tereny zalewowe. Bardzo słabym podłożem są też grunty nasypowe, czyli takie które zostały utworzone w wyniku działalności człowieka, często też takie nasypy mogą przykrywać jeszcze gorsze warstwy.

Budowa na terenie górniczym i podmokłym

Tereny górnicze są trudnym środowiskiem pod budowę. Bierze się to stąd, że eksploatacja narusza górotwór i rozpoczyna powolny ruch mas skalnych i gruntu w kierunku wyrobiska. Jest to powolny proces, jednak skutki mogą być gwałtowne i tragiczne dla słabych konstrukcji. Na powierzchni można zaobserwować nierównomierne obniżenia terenu. Przed budową domu na terenach górniczych trzeba zadbać o dodatkowe zabezpieczenie budynku. Niezbędny będzie indywidualny projekt i firma specjalizująca się w takich inwestycjach. Budynki znajdujące się w zasięgu wpływów górniczych obniżają się i przemieszczają się nierównomiernie wraz z gruntem, może to prowadzić do dużych pęknięć, a nawet zawalenia się budynku. Istnieje też możliwość występowania licznych drgań podłoża. O tym jakie tereny są objęte szkodami dowiedzieć się można w okręgowym urzędzie górniczym. Kolejnym terenem komplikującym budowę są tereny podmokłe. Fundamenty Twojego domu w takim środowisku są narażone na wiele groźnych czynników. W takich przypadkach trzeba pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu podstawy budynku, które jest znacznie droższe od podstawowej konstrukcji. Musisz liczyć się wówczas z wykonaniem drenażu i rezygnacji z piwnicy, która może być ciągle zalewana. Czasem wystarczy dowieść ziemię, jednak zawsze warto zwrócić się o opinie specjalisty, który przeprowadzi niezbędne badania geotechniczne, oceni poziom wód gruntowych i wskaże najlepsze rozwiązania przy projektowaniu i budowie budynku.

Na osobie kupującej działkę pod budowę domu czyha wiele niebezpieczeństw. Uzyskując informacje o rodzaju gruntów, na których masz zamiar budować, jednocześnie zyskujesz wiedzę na temat dodatkowych kosztów inwestycji już na samym początku. Dzięki temu możesz w pełni racjonalnie ocenić sytuację. Często w sytuacjach, gdy cena działki jest zaskakująco niska okazuje się, iż wymaga ona bardzo dużego nakładu dodatkowych finansów.  Inwestycja wówczas przestaje być okazyjna, a może stać się przyczyną długiego stresu i bólu głowy. Czasem jednak piękna okolica i urok miejsca może rekompensować większe wydatki. Pamiętaj, aby zawsze być czujnym i patrzeć nawet kilkadziesiąt lat do przodu – najlepiej od razu wykonaj badania geotechniczne i sprawdź na czym stoisz i czy stoisz pewnie.

Related Posts