Budowa domu to naprawdę spore i ważne przedsięwzięcie. Bardzo istotne są fundamenty, na których opiera się cały budynek. Bez ich dobrego stanu dom jest nietrwały i może grozić osunięciem. Budowanie domu na skarpie może stwarzać pewne problemy. Czym jest stateczność skarpy? Jak ją ocenić? I jak roślinność wpływa na stan stateczności? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Czym jest stateczność skarpy?
Stateczność skarpy określana jest przez współczynnik F, który oznacza stosunek sił utrzymujących do sił przesuwających gruntowe masy. Skarpa występuje, gdy ten współczynnik osiąga wartość mniejszą niż 1. Gdy jest ona niska, wtedy podłoże nie nadaje się pod żadne budynki z powodu możliwości występowania ruchów i przesunięć ziemi. Domy na skarpie są piękne, wyglądają nowocześnie i sprawiają spore wrażenie, dlatego ostatnio stają się coraz bardziej popularne. Jednak gdy skarpa nie jest stateczna, budowanie na niej domu nie ma sensu – szybko się on osunie i może stanowić zagrożenie, a nawet mogą wystąpić problemy już podczas samego stawiania fundamentów i ścian.
Jak ocenić stateczność skarpy?
Stateczność skarpy można profesjonalnie ocenić poprzez badania geologiczne terenu, jednak są one bardzo skomplikowane i czasochłonne. Innym sposobem, nieco mniej fachowym, jest obserwacja kształtu rosnących na skarpie drzew – może to informować o przeszłych ruchach gruntu. Zatem jeśli pnie są pionowe i rosną prosto, wtedy możemy założyć, że zbocze jest w miarę stateczne. Z kolei drzewa pokrzywione, które rozrastają się w różnych kierunkach mówią o tym, że w przeszłości na tym terenie występowały ruchy ziemi. Ponadto, o tym samym świadczyć mogą świeże pęknięcia w darni, szczeliny i szpary w gruncie. Skarpę można zabezpieczyć murami oporowymi, kotwami lub palami. Niekiedy też stosuje się gwoździowanie, czyli łączenie partii gruntowych stalową siatką na cienkich prętach wbitych w ziemię. Jest to jednak bardzo kosztowne, dlatego też warto przemyśleć, czy opłaca się pracować nad gruntem, aby właśnie w tym miejscu postawić fundamenty domu.
Rośliny na skarpie – w jakim celu?
Rośliny rosnące na skarpie są bardzo ważne i dają wiele korzyści. Przede wszystkim absorbują opadową wodę, zmniejszają siłę uderzeń kropli deszczu o ziemię, niwelując przy tym prędkość przepływania wody. Pozwala to na zabezpieczenie niepewnej skarpy przed spływami gruntów. Współczynnik stateczności powiązany jest z rodzajem roślinności, która na niej rośnie: najlepsza jest gęsta szata roślinna i drzewa. Trawa pozwala absorbować wodę opadową oraz zmniejsza szybkość przepływu, a drzewa wraz z krzewami działają zabezpieczająco dzięki głębokiemu systemowi korzeniowemu. Odpowiednio dobrana roślinność zwiększa bezpieczeństwo na skarpie nawet o 30%, dlatego też na dobrej skarpie można zasadzić odpowiednią szatę roślinną, aby jeszcze podnieść poziom stateczności.
Stateczność skarpy ma wielki wpływ na budowę domu. Gdy jest ona niepewna, czasami nie opłaca się pracować nad terenem, tylko łatwiej i taniej będzie wybrać inne miejsce do stawiania fundamentów. Warto zapytać o zdanie osobę, która specjalizuje się w określaniu jakości terenu. Im wyższa stateczność skarpy, tym lepszy teren do stawiania naszego domu.