Już niewiele czasu zostało do 18 września – dnia, w którym swoje święto obchodzą geolodzy. Czym oni się zajmują i jak świętować to wydarzenie? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.
Święto geologów
Międzynarodowy Dzień Geologa obejmuje również geofizyków oraz geochemików, a idea jest dość prosta – docenić pracę naukowców tej dziedziny i szerzyć wiedzę na temat planety, na której żyjemy. Choć w codziennym pośpiechu nie zwracasz uwagi na skały czy wykopaliska, 18 września zatrzymaj się na chwilę i pomyśl, jakie to niesamowite, że planeta Ziemia – z perspektywy jednego dnia – żyje już prawie od zawsze, rośliny rosnące kilkanaście milionów lat temu dziś w postaci węgla brunatnego służą do pozyskiwania energii cieplnej. Jak aktywnie uczcić ten dzień? Wiele instytucji naukowych przygotowuje specjalne atrakcje – zabawy dla dzieci, wystawy, wykłady na temat historii Ziemi. Możesz zebrać grupę chętnych do zwiedzenia Pracowni Muzeum Ziemi przy Wydziale Nauk Geologicznych i Geograficznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – dużym zainteresowaniem cieszy się kolekcja meteorytów sprzed pięciu tysięcy lat, możesz również zabrać rodzinę i przyjaciół do Muzeum Geologicznego Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie. Takich miejsc w Polsce jest wiele, jednak warto odwiedzić każde z nich ze względu na ogromną różnorodność eksponatów.
Obchody w instytucjach
W ubiegłym roku w jednym z polskich ogrodów botanicznych zorganizowano obchody Międzynarodowego Dnia Geologa, a w programie znalazło się spotkanie z naukowcem tej dziedziny, gra terenowa, wycieczka dla dzieci tropem dinozaurów, wystawa związana z epoką mezozoiku oraz konkurs plastyczny dla dzieci. W jednej ze szkół podstawowych natomiast zorganizowano warsztaty geologiczne z udziałem profesorów uniwersyteckich. Uczniowie poznali tajniki procesów, w których uczestniczą gleby i skały. Również muzea geologiczne poszerzają swoją ofertę na tę wyjątkową okazję, z której warto skorzystać i zobaczyć więcej, niż przez cały rok. Wystarczy odrobina pomysłowości, aby tego dnia zachęcić tłumy do uczestnictwa w obchodach święta.
Dlaczego geologia jest tak ważna
W teorii geologia jest nauką o budowie, własnościach i historii Ziemi, procesach, które zachodzą zarówno na jej powierzchni, jak i wewnątrz. W praktyce geolog jest pierwszą osobą, z którą powinieneś się skontaktować, kiedy planujesz budowę domu. Jego praca polega na badaniu podłoża i ocenie warunków gruntowo-wodnych przed rozpoczęciem budowy fundamentów. To bardzo ważne, bo bez takiego badania może okazać się, że koszty budowy znacznie przewyższą oczekiwania – niespodziewane komplikacje nigdy nie są pożądane. Za pierwszego popularyzatora nauki o Ziemi w Polsce uważa się Stanisława Staszica, a największych osiągnięć geologicznych dokonano w XX wieku. Jednym z najbardziej ekscytujących odkryć w Polsce są meteoryty znalezione na północnym krańcu Poznania – to tutaj spadł największy meteoryt w kraju. Geologia z biegiem lat stawała się coraz szerszą dziedziną, wobec czego podzielono ją na podstawową i stosowaną. Ta pierwsza jest nauką teoretyczną bogatą w reguły i prawa, ta druga natomiast wykorzystuje wyniki badań geologii podstawowej do celów praktycznych.
Wielu młodych naukowców marzy o karierze w dziedzinie astronomii i astronautyki, ponieważ chcą dokonywać wiekopomnych odkryć, pragną przyczynić się do poznania przez ludzkość czegoś nowego. Zbyt często jednak zapominamy, jak wiele tajemnic kryje przed człowiekiem wnętrze Ziemi. To tu spoczywają odpowiedzi na setki pytań, które zadawane są od lat.