W jaki sposób zabezpieczyć budynek przed wodą gruntową?

zabezpieczenie-budynku-przed-wodaBudując dom, musimy pamiętać o zbadaniu poziomu wód gruntowych na działce, gdzie ma on stanąć. W zależności od ich stanu konieczna jest hydroizolacja fundamentów, dzięki czemu nie będziemy zmagać się z wywołanymi przez wilgoć problemami.

Zabezpieczenie fundamentów przed wodą

Odpowiednia izolacja chroni budynek zarówno przed wodami opadowymi, jak i przed gruntowymi, które często są dosyć bagatelizowanym problemem. Przy projektowaniu fundamentów ważne jest, aby brać pod uwagę, że ich poziom może być na przestrzeni lat zmienny, ponieważ tylko w ten sposób uda nam się odpowiednio zabezpieczyć. Dlatego też w zależności od tego, gdzie budynek zostanie osadzony musimy pamiętać o zasypaniu wykopu gruntem o konkretnej przepuszczalności. Ważną kwestią tutaj jest podpiwniczenie, bo to właśnie ta część domu jest najbardziej narażona na nieprzyjemne skutki przenikania wilgoci. Do hydroizolacji ścian najlepiej jest wykorzystywać masę bitumiczną, ale też w miejscach mocno narażonych świetnie sprawdza się zgrzewalna papa asfaltowa. Bardzo istotne jest, aby podejść do tej kwestii rzeczywiście poważnie i nie oszczędzać na materiałach, ponieważ wykorzystując te dobrej jakości mamy pewność, że za kilka lat nie będziemy musieli powtarzać wszystkich tych działań.

Zasięgnięcie opinii eksperta

Opinia eksperta konieczna jest zarówno w sytuacji, kiedy stawiamy całkowicie nowy budynek, jak i wtedy, gdy planujemy przebudowę lub remont i przy okazji chcielibyśmy dodatkowo zabezpieczyć się przed działaniem wód. Osobą zdecydowanie najbardziej kompetentną, która będzie w stanie ocenić zarówno sytuację gruntową panującą na działce, jak i obecną kondycję fundamentów jest geotechnik. Konieczne jest sprawdzenie przez niego stanu ścian w piwnicy – czy pojawia się pleśń oraz jak zrobiona została poprzednia izolacja i czy uległa mocnej zmianie wskutek działania wody. Dzięki temu sprawnie uda nam się zabezpieczyć budynek przed oddziaływaniem natury. Wszelkie informacje zawierane są w indywidualnie stworzonym projekcie, mówiącym chociażby o tym, kiedy które prace mają zostać wykonane, rodzajach potrzebnych materiałów czy też metodach poszczególnych połączeń poziomych i pionowych.

Działanie wody na fundamenty

Dlaczego wspomniane działania są tak ważne? Przede wszystkim pomogą nam one nie dopuścić do zawilgocenia ścian wewnątrz domu, a co za tym idzie – pojawienia się, szkodliwych dla naszego zdrowia grzybów i pleśni. Wiąże się to ze spadkiem poziomu termoizolacji, co sprawia, że dom staje się wskutek skraplania pary wodnej idealnym środowiskiem do rozwoju wcześniej wspomnianych problemów. Widoczne nie będą także wilgotne plamy na ścianach, co jest nie tylko kłopotem estetycznym, lecz także prowadzi do stopniowego niszczenia konstrukcji, a co za tym idzie generuje kolejne koszty remontowe. Wysoka wilgotność w domu sprzyja (w szczególności w przypadku dzieci) pojawianiu się różnego rodzaju alergii i chorób dróg oddechowych.

Zabezpieczenie naszego budynku przed szkodliwym działaniem wód gruntowych jest bardzo istotną kwestią, o której nie możemy zapomnieć. Pomoże nam to zapobiec wielu problemom, które mogą pojawiać się w późniejszych latach.