Oznaki osiadania budynku – jak je rozpoznać?

oznaki-osiadania-budynku

Szybkie tempo wznoszenia domu oraz brak zachowania zasad sztuki budowlanej może skutkować osiadaniem budynku. Jak je rozpoznać i kiedy reagować, aby nie narazić się na duże straty?

Czym jest osiadanie budynku?

Najprościej mówiąc osiadanie budynku to zapadanie się go w głąb ziemi. Przyczyn jest wiele: proces ten może wiązać się chociażby z gruntem, na którym powstał, ale wpływ mogą mieć także czynniki zewnętrzne, o których nie było wiadomo decydując się na rozpoczęcie budowy. Osiadanie można zauważyć często w nowych domach, bowiem jego oznaki są widoczne już w przeciągu pierwszego roku. Ważne jest, aby w takiej sytuacji skonsultować się z doświadczonym konstruktorem, który oceni skalę kłopotu. Problem ten zazwyczaj występuje w dużych, ciężkich domach, gdzie nacisk na dolne partie ścian jest większy.

Jak rozpoznać osiadanie budynku?

Najpopularniejsza oznaką osiadania budynku są pojawiające się rysy na ścianach lub ich pęknięcia zauważalne zarówno na wewnętrznych, jak i zewnętrznych stronach. Są one grubsze niż te pojawiające się w wyniku zwykłej eksploatacji. Kolejną wskazówką, że coś jest nie tak jest opadanie posadzki na jedną stronę. W takim wypadku trzeba zmierzyć jej przechylenie – zwykle na pierwszy rzut oka można odnieść wrażenie, że dana część pomieszczenia jest wyżej niż pozostała. Do objawów osiadania budynku zalicza się także problemy z kanalizacją, na przykład spływanie wody w zlewie i wannie w niewłaściwym kierunku. Warto również obserwować, czy przy listwach przypodłogowych nie pojawiają się szczeliny. Problem może też wystąpić z domykaniem oraz blokowaniem się drzwi oraz okien.

Przyczyny osiadania budynku

Najczęstszą przyczyną osiadania budynku jest postawienie go na fundamencie, który nie został odpowiednio dostosowany do rodzaju gruntu. Najlepiej jest unikać terenów podmokłych – warto zatem zwrócić uwagę na położenie w okolicy rzek, kanałów czy tez starorzeczy.  Problematyczne będzie także podłoże gliniaste w stanie plastycznym, luźne grunty piaszczyste, a także grunty organiczne, które łatwo się odkształcają. Jeśli masz wątpliwości co do rodzaju i jakości miejsca, gdzie planujesz rozpocząć budowę, warto zlecić przeprowadzenie badań geotechnicznych, dzięki którym ustalona zostanie wytrzymałość podłoża, poziom wód gruntowych oraz struktura. Jednak tego typu działania nie zagwarantują całkowitego uniknięcia osiadania budynku, ponieważ istnieje również wiele przyczyn zewnętrznych, które mogą mieć wpływ na zachodzenie tego procesu. Tutaj można wskazać chociażby wzmożony ruch samochodowy w bliskiej okolicy, a także długotrwałe remonty lub place budowy, na których wytwarzana jest duża ilość drgań.

Problemy związane z osiadaniem budynku są bardzo powszechne i często pojawiają się w nowych konstrukcjach. Jest wiele nowatorskich sposobów, które mogą pomóc już w momencie wystąpienia zjawiska, dlatego gdy tylko zaobserwuje się jakiekolwiek oznaki tego procesu, warto skonsultować się ze specjalistą, ponieważ im szybciej zacznie się interweniować, tym mniejsze straty mogą wystąpić.