Zagęszczenie gruntu pod fundament – jak je prawidłowo wykonać?

zageszczanie-gruntu-pod-fundament

Jednym z działań, które powinno zostać wykonane zanim zaczniesz stawiać pierwsze fundamenty jest zagęszczanie gruntu. Istnieje wiele sposobów jego wykonania, jednak przy wyborze odpowiedniej techniki pod uwagę powinno się wziąć lokalizację terenu czy warunki gruntowe, takie jak chociażby rodzaj gruntu.

Dlaczego powinno się wykonać zagęszczenie gruntu?

Pierwszym krokiem, jaki powinno się wykonać przed rozpoczęciem budowy domu jest przeprowadzenie badań geotechnicznych, które pozwolą sporządzić specjalistyczną dokumentację, na podstawie, której ocenia się, czy konieczne jest m.in. dogęszczenie gruntu znajdującego się w poziomie posadowienia budynku, stosowane w celu poprawy nośności i zmniejszenia odkształcalności podłoża. Poprzez zagęszczanie gruntu dochodzi do zminimalizowania zawartości wolnych przestrzeni w gruncie, czyli tak zwanych “porów”. Zmienia się także rozmieszczenie uziarnienia. Ważne jest, aby zabieg ten wykonywać przy odpowiedniej wilgotności, za sprawą której uda się uzyskać najlepsze efekty.

Maszyny do zagęszczanie gruntów

Wybór metody, którą zostanie zagęszczony grunt pod fundamenty zależny jest wielu czynników. Bardzo ważne jest tutaj wykorzystanie specjalistycznej aparatury, dzielącej się na kilka kategorii. Najczęściej stosuje się sprzęt wibracyjny, który świetnie sprawdza się przy gruntach sypkich i mało spoistych. W spoistych gruntach natomiast stosuje się ciężkie urządzenia statyczne (bez wibracji) – najpopularniejszymi są walce, które można podzielić na kilka kategorii, w zależności od działania. W najprostszych modelach głównym elementem jest brama, stworzona zazwyczaj ze stalowych profili. Istotny jest też oczywiście sam wał, składający się z cylindrycznego płaszcza, osi i dwóch ścian bocznych, w których znajdujące się otwory pozwalają na zmianę jego ciężaru. Wystarczy tylko, że w środku umieści się odpowiednią ilość wody.

Najpopularniejsze metody zagęszczanie gruntu

Wśród najpopularniejszych metod zagęszczania gruntu można wskazać iniekcję z zaprawy cementowej, gdzie za sprawą metalowej rury wprowadza się wspomnianą mieszaninę, poprawiającą wytrzymałość. Inny sposób to ubijanie, zalecane przy gruntach piaszczystych. Przy impulsywnym zagęszczaniu używane są duże pokłady energii, przekazywanej do urządzenia na podwoziu gąsienicowym, które wykorzystuje młot, mający ok. 9 ton, w celu generowania drgań. Do mniej znanych metod zagęszczania podłoża lecz bardzo skutecznych należy elektroosmoza, wybierana na terenach mocno wilgotnych o jednocześnie słabej nośności. Wówczas w podłożu umieszczane są aluminiowe pręty, które podłącza się do stałego prądu, przez co wody gruntowe przemieszczają się.

Pamiętaj, że zagęszczenie gruntu jest bardzo ważnym aspektem podczas budowy domu, dlatego powinno się je zlecić doświadczonym profesjonalistom, którzy najlepiej dopasują metodę do panujących na terenie.