Jet-grouting, czyli na czym polega iniekcja strumieniowa

iniekcja strumieniowa

Dzięki szybkiemu rozwojowi nowoczesnych technologii można coraz efektywniej i sprawniej przeprowadzać poszczególne etapy prac budowlanych. Innowacyjną, a jednocześnie posiadającą bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie metodą jest jet-grouting, czyli tak zwana iniekcja strumieniowa. Na czym polega i dlaczego warto ją wykorzystywać w praktyce? Przeczytaj i zapoznaj się z najważniejszymi informacjami.

Iniekcja strumieniowa – na czym polega?

Iniekcję strumieniową (jet-grounting) można najkrócej zdefiniować jako proces pozwalający na ujednolicenie cech gruntu. Dzięki niemu wybrana bryła podłoża staje się uszczelniona i wzmocniona. W celu osiągnięcia zamierzonych efektów, podczas stosowania tej technologii używa się przede wszystkim skoncentrowanego strumienia wody połączonego ze specjalnym zaczynem cementowym. Wysoka energia strumienia pozwala zniszczyć dotychczasową, naturalną strukturę gruntu, a w konsekwencji częściowo ją wymienić. Po zakończeniu procesu iniekcji strumieniowej kompozyt gruntowo-cementowy zyskuje optymalną wytrzymałość i niewielką przepuszczalność. Jako środek stabilizujący całą konstrukcję używa się najczęściej wspomnianego zaczynu cementowego lub wpływających pozytywnie na kondycję spoiw mieszanek, takich jak iniekty bitumiczne i te produkowane na bazie syntetycznych żywic.

Etapy iniekcji strumieniowej

Przed rozpoczęciem iniekcji strumieniowej warto wiedzieć o tym, że można ją wykorzystać w przypadku znacznej większości typów gruntów, z wyłączeniem gruntów organicznych. Świetnie sprawdzi się do wzmocnienia fundamentów nowopowstających oraz ukończonych budynków. Jet-grouting wymaga wykonania trzech następujących po sobie etapów. Pierwszy z nich skupia się na przygotowaniu gruntu do właściwego poziomu wiercenia, w głąb podłoża zostaje wprowadzona żerdź wiertnicza z monitorem. Następnie, drugim etapem jest rozluźnianie struktury gruntu poprzez wytworzenie niezwykle silnego strumienia, który powoduje zmianę gęstości najgłębszej części podłoża. Po efektywnym etapie rozluźniania gruntu rozpoczyna się proces cementowania, przy udziale zaczynu lub mieszanki. Wytworzenie wysokiego ciśnienia strumienia wybranej substancji sprawia, że pierwotna struktura gruntu doskonale łączy się z zaczynem i wzmacnia konstrukcję. Na zakończenie iniekcji przypada ostateczne formowanie bryły, zgodne z wymaganiami oraz przeznaczeniem konkretnej pracy budowlanej.

Jet-grouting – dlaczego warto?

Przeprowadzenie prawidłowej iniekcji strumieniowej może przynieść wiele korzyści każdemu przedsiębiorcy budowlanemu. Do zalet prezentowanej technologii należy między innymi uniwersalność zastosowań oraz perfekcyjne zabezpieczenie wytworzonej konstrukcji przed przepuszczaniem wody. Ponadto, powstałe w wyniku iniekcji elementy stają się także barierami przeciwfiltracyjnymi. W przeciwieństwie do innych procesów budowlanych, jet-grouting nie wpływa negatywnie na otoczenie, ponieważ nie emituje hałasu ani szkodliwych wibracji podłoża.

Iniekcja strumieniowa pomimo swoich licznych zastosowań i zalet nie jest szczególnie popularna pośród firm budowlanych w naszym kraju. Warto zainteresować się szerokim spektrum możliwości, które daje jet-grouting, aby ulepszyć wykonanie wybranych projektów. Poprzez wykorzystanie iniekcji strumieniowej zyskujemy możliwość solidnego wzmocnienia wybranego fundamentu, a także wykonania nieprzepuszczalnych, podziemnych kondygnacji.