Zawilgocone budynki, ściany oraz sufity mogą być prawdziwym zmartwieniem. Nie tylko niezbyt estetycznie to wygląda, ale również jest niebezpieczne dla zdrowia i życia. Zapach i wygląd wilgoci może skutecznie odstraszać domowników, a niechciany problem – jeśli nie podejmiemy odpowiednich działań – może się “rozrastać”. Czy istnieje skuteczny sposób aby się tego pozbyć? Na czym polega iniekcja grawitacyjna?
Iniekcja grawitacyjna – co to jest?
To metoda osuszania budynków – pozwala na eliminowanie wilgoci i odtwarzanie izolacji poziomych oraz izolacji pionowych. Wilgoć w budynkach powstaje w konsekwencji braku hydroizolacji lub jej wad i uszkodzeń, a nawet wskutek wyeksploatowania. Przez to niszczeją ściany oraz obniża się ich wytrzymałość i termiczna izolacyjność. Wewnątrz budynku można zaobserwować plamy, solne zacieki oraz poczuć wydzielający się zapach stęchlizny. Jest to optymalne środowisko do rozwoju pleśni i grzybów, które są niebezpieczne dla naszego zdrowia.
Na czym polega iniekcja grawitacyjna?
Sposób iniekcji grawitacyjnej wykorzystuje wprowadzenie tak zwanego iniektu pod postacią chemicznych środków do przygotowanych otworów o średnicy od 20 do 30 milimetrów pod odpowiednim kątem około 15-30 stopni nachylenia względem poziomu. Wprowadzany płyn – dzięki działaniu grawitacji i kapilarnego podciągania – zostaje umieszczony w głębi murów. Proces ten jest kontynuowany do momentu, w którym zaobserwować można wprowadzany płyn w otworach sąsiednich. Celem całego procesu jest pozamykanie wszystkich kapilar (czyli porów) murów budynku lub też zapewnienie im hydrofobizacji.
Materiały i ograniczenia metody
Materiałami, które są wykorzystywane jako iniekty, często są minerały mineralne (zazwyczaj krzemianowe) oraz takie ze sztucznych tworzyw, które powstają na bazie żywic. Istotne jest to, aby miały one wysoką odporność na agresywne, zawilgocone środowisko oraz aby nie skutkowały powstawaniem korozji. Należy też zadbać o to, by nie wchodziły w reakcje chemiczne z innymi związkami, ponieważ mogą wtedy powstawać jeszcze większe uszkodzenia murów budynku. Jednym z ograniczeń iniekcji grawitacyjnej jest poziom zawilgocenia. Metoda będzie nieskuteczna w sytuacji, gdy poziom ten będzie zbyt wysoki. Ponadto, iniektu nie można wprowadzać w inny sposób, jak tylko pod skosem w dół, w przeciwnym razie również nie osiągnie się pożądanych efektów.
Zastosowanie iniekcji grawitacyjnej to świetne rozwiązanie, aby wyeliminować rozprzestrzeniającą się wilgoć w murach budynku i nadać mu nowy, estetyczny wygląd. Na polskim rynku można znaleźć kilka kompetentnych firm, które z chęcią pomogą w pozbyciu się tego jakże nieprzyjemnego problemu.