Działka na wsi – ukryte wady dotyczące gruntu

Grunt na wsi

Cisza, spokój i bliskość natury są niezwykle kuszące, dlatego coraz więcej osób decyduje się opuścić miasto na stałe i zamienić mieszkanie w bloku na wymarzony dom. Rozpoczynają się wtedy poszukiwania idealnej wiejskiej działki, w cenie są takie cechy jak je powierzchnia i malownicze położenie. Ale to nie wszystko, bo przed podjęciem decyzji o zakupie powinno się sprawdzić informacje dotyczące podłoża, na którym w przyszłości stanie budynek. Aby poznać wszystkie wady dotyczące gruntu, warto skorzystać z usług analizy gruntu oferowanych przez geotechników i geologów.

Wysoki poziom wód gruntowych

Na wysoki poziom wód gruntowych na wiejskich działkach narażone są przede wszystkim tereny porolnicze, na których w efekcie nieodpowiedzialnego podejścia do kwestii związanych z nawadnianiem pól została zaburzona naturalna gospodarka wodna gleby. Niektóre rodzaje podłoża są też po prostu mniej chłonne od innych – ma to znaczenie wczesną wiosną, podczas roztopów. Domy wznoszone na działkach z wysokim poziomem wód gruntowych są narażone przede wszystkim na ryzyko zalania piwnicy oraz zwiększoną wilgoć. Zalecanym rozwiązaniem jest postawienie wyższych fundamentów i wykorzystanie przestrzeni jaką daje poddasze zamiast rozbudowy poniżej poziomu gruntu. Można też zainwestować w izolacje przeciwwilgociowe w pionowych ścianach budynku.

Informacje o rodzaju podłoża

Jedną z największych wad gruntu, jaka może wystąpić na wsi jest brak nośności terenu – jej wykrycie jest możliwe dzięki szczegółowej analizie struktury gruntu. Najbardziej odpowiednie pod zabudowę są ziemie zbudowane ze skał jednolitych, na przykład żwiru i piasku. Natomiast postawienie domu na działce torfowej wiąże się z dość dużym ryzykiem, które wynika z tendencji gruntu do przemieszczania się. Oczywiście budowa na takim terenie wciąż jest możliwa dzięki wypracowanym technologiom zastąpienia tradycyjnych fundamentów płytą fundamentową lub palami.

Inne wady działki na wsi

Decydując się na budowę domu daleko od miasta trzeba zwrócić też uwagę na inne typowe dla wiejskich działek wady. Przede wszystkim należy rozważyć kwestię odległości od najbliższej aglomeracji i ewentualne utrudnienia wynikające ze stanu drogi dojazdowej. Niektóre parcele mogą wymagać wytyczenia własnej drogi – dotyczy to przede wszystkim sytuacji, w których zachodzi zmiana profilu działki z rolniczej na budowlaną. Ten proces jest uwarunkowany licznymi obostrzeniami prawnymi, a stworzenie oficjalnego dojazdu wymaga kolejnych wizyt w urzędach. Dodatkowo niektóre parcele mogą nie być podłączone do mediów takich jak woda i elektryczność, więc przyłączenie ich do sieci przyniesie kolejne koszty.

Dom to inwestycja dokonywana z myślą o wieloletnim użytkowaniu, dlatego wybór parceli, na której zostanie postawiony to poważna decyzja. Pod uwagę trzeba wziąć wiele specjalistycznych czynników, dlatego konieczne może okazać się skorzystanie z profesjonalnych usług, takich jak analiza gruntu, która pokaże jakie są jego wady. Opłata za pracę geotechnika to niewielka część sumy, którą pochłania budowa, a poznanie specyfiki ziemi, na której stanie dom pozwoli dostosować jego konstrukcję do panujących warunków – z pewnością uchroni to przed dodatkowymi kosztami w przyszłości, na przykład w wyniku zalania piwnicy lub osunięcia się terenu.