Co zawiera opinia geotechniczna i jak wpływa na projektowanie domu?

Co zawiera opinia geotechniczna i jak wpływa na projektowanie domuProjektowanie domu wiąże się z koniecznością spełnienia szeregu wymogów wynikających z prawa budowlanego. W przypadku niedopełnienia formalności, podjęcie prac budowlanych po prostu jest niemożliwe. Jednym z obowiązków jest przedstawienie w urzędzie opinii geotechnicznej. Czym jest ten dokument i jakie informacje zawiera? Kiedy konieczne jest jego sporządzenie?

Czym jest opinia geotechniczna?

Opinia geotechniczna, zgodnie z ustawą Prawo budowlane, powinna być dołączona do projektu architektoniczno-budowlanego, składanego we właściwym urzędzie w celu uzyskania pozwolenia na budowę. Musi wykonać ją każdy inwestor, bez względu na skalę projektu. Bez jej wykonania niemożliwe jest rozpoczęcie jakichkolwiek prac budowlanych. Warto pamiętać, że uzyskanie opinii geotechnicznej ma na celu nie tylko sprostanie obowiązkom prawnym, ale także zapewnienie bezpieczeństwa ekipie pracującej przy budowaniu zaprojektowanego domu. Jeśli jest prawidłowo sporządzona, powinna składać się z dwóch części.

  • Część opisowa – w której zawarte są takie informacje jak: opis rodzaju gruntów, poszczególne warstwy wchodzące w skład podłoża oraz dane związane ze stopniem ich zagęszczenia lub plastyczności. Wskazuje też wysokość zwierciadła wód gruntowych. Są to informacje niezwykle cenne w procesie projektowania domu i przygotowywania gruntu pod budowę.
  • Część graficzna – zawiera m.in.: mapę dokumentacyjną, karty wykonanych otworów geotechnicznych, przekroje geotechniczne oraz tabelę parametrów geotechnicznych przewiercanych gruntów.

Opinie geotechniczna a kategoria gruntu pod budowę

Informacje wskazane w opinii geotechnicznej są niezbędne dla zakwalifikowania obiektu do jednej z 3 kategorii geotechnicznych. Na tej podstawie określa się pozostałe wymogi formalne. Do obiektów drugiej i trzeciej kategorii geotechnicznej konieczne jest opracowanie dodatkowej dokumentacji – m.in. badań podłoża gruntowego i projektu geotechnicznego.

Należy pamiętać, że wykonanie badań geotechnicznych gruntu w przypadku budowy obiektów mieszkalnych nie zawsze jest obligatoryjne. Z reguły kwalifikują się one bowiem do I kategorii geotechnicznej i konieczne jest jedynie przedstawienie opinii geotechnicznej, którą architekt lub konstruktor wydają na podstawie ogólnych informacji o gruntach na danym terenie.

Dlaczego warto wykonać badanie geotechniczne przed projektowaniem domu?

W wielu sytuacjach warto wykonać badanie gruntu pod budowę przed zaprojektowaniem domu nawet wówczas, gdy przepisy prawa nie nakładają takiego obowiązku. A dlaczego?

  • Znajomość rzeczywistych parametrów gruntu – właściwości gruntu mogą znacznie się od siebie różnić, nawet pomiędzy bezpośrednio sąsiadującymi działkami. Przyjmowanie typowych parametrów jest dość ryzykowne i często nieekonomiczne.
  • Wiedza o wodach gruntowych – dzięki badaniom geotechnicznym można dowiedzieć się, czy na działce konieczne jest zabezpieczenie przed wilgocią i odprowadzenie wody gruntowej.
  • Możliwość lepszego zaplanowania budowy – wykonanie badań geotechnicznych to źródło cennych informacji, dzięki którym można uniknąć zaskoczenia i dodatkowych wydatków podczas prowadzonych prac.

Opinia geotechniczna to kluczowy element dokumentacji niezbędnej do uzyskania pozwolenia na budowę. Przed jej sporządzeniem warto wykonać badania geotechniczne, co z pewnością pozytywnie przełoży się na bezpieczeństwo i trwałość domu, a dodatkowo pozwoli uniknąć wielu problemów i dodatkowych kosztów.

Related Posts