Badanie wód gruntowych – dlaczego jest konieczne?

Wpdy gruntowe

Badania geotechniczne obejmują nie tylko analizę ukształtowania terenu, ale i sprawdzanie warunków wodnych i gruntowych. Pierwszymi zajmiemy się w tym tekście i wyjaśnimy, dlaczego badanie wód gruntowych jest tak istotne, gdy przychodzi do oceny działki i budowania na niej domu.

Badanie wód gruntowych – dlaczego jest konieczne?

Poziom wód gruntowych ma bardzo duże znaczenie, gdy przychodzi do zabudowywania danego obszaru. Wznoszenie budynku na terenach, gdzie poziom ten jest wysoki może generować nie tylko duże koszty, ale i ryzyko, przed którym trudno się uchronić. Odkrycie problematycznego podłoża będzie sygnałem, że bez zastosowania konkretnych zabezpieczeń możemy borykać się w przyszłości z wilgocią, zalewaniem piwnicy lub pękaniem ścian. Badanie wód gruntowych to także szansa na zdobycie informacji o ich ewentualnych zanieczyszczeniach i o tym, w jaki sposób mogą nam one zaszkodzić.

Kiedy badania wód gruntowych są niezbędne?

To ostatnie będzie miało szczególne znaczenie zawsze wtedy, gdy na swojej działce będziemy chcieli w jakikolwiek sposób ingerować w gospodarkę wodną. Badanie wód gruntowych będzie konieczne, gdy chcemy założyć przydomową oczyszczalnię, wykopać staw czy odprowadzać wodę za pomocą rowów melioracyjnych. Profesjonalne usługi geotechniczne bardzo często obejmują takie badania jak testy przepuszczalności czy modelowanie wód gruntowych i naprawdę warto z tego skorzystać. Analiza właściwości wód gruntowych będzie przydatna również wtedy, gdy zechcemy wykopać studnię lub skorzystać z tej, która już istnieje, nie martwiąc się jednocześnie o swoje zdrowie. Nie bez znaczenia będzie również bliskość zbiorników wodnych i pól uprawnych, na których mogą być stosowane szkodliwe pestycydy.

Po co badać wody gruntowe?

Badania geotechniczne mogą odkryć przed nami dość zaskakujące fakty, które będą oddziaływały na kolejne podejmowane przez nas kroki. Przykładowo, poziom wód gruntowych będzie warunkował, czy możemy zdecydować się na piwnicę czy też jest to na tyle ryzykowne, że nie opłaca się inwestować we wszelkie niezbędne zabezpieczenia. Właściwości środowiska wodnego w okolicy naszej działki będą miały ogromny wpływ na to, co możemy na swoim terenie zrobić, a czego nie. W trosce o nasze zdrowie, dobro naszego portfela oraz bezpieczeństwo całego otoczenia warto się zorientować, w jakich warunkach będziemy budować, a później mieszkać.

Sprawdzenie poziomu wód gruntowych to jedno z wielu zadań, za które warto się zabrać przed wzniesieniem jakichkolwiek konstrukcji na nieznanej działce. Wiedza o tym, jaka jest sytuacja wodno-gruntowa w naszej okolicy pomoże uniknąć kryzysów podczas budowy zarówno domu, jak i wszelkich obiektów, które mogą mieć wpływ na środowisko wodne.