Określenie nośności gruntu to bardzo istotny element przed rozpoczęciem prac budowlanych, takich jak na przykład tworzenie drogi czy domu. Istnieje kilka metod, a jedną z najbardziej popularnych i skutecznych jest badanie statyczne płytą VSS.
Jak wygląda urządzenie VSS?
Urządzenie badawcze złożone jest z trzech głównych elementów: aparatura zadająca – jest to pompa hydrauliczna z manometrem i aparaturę przekazującą obciążenia na podłoże, czyli siłownik zamocowany do stalowej płyty. Drugim z nich jest przeciwwaga – tutaj często stosuje się maszyny budowlane, takie jak walec czy koparka. Ostatnia część to statyw, który stanowi punkt odniesienia do dokonywania pomiarów. Ma on w sobie czujniki mikrometryczne, mierzące odkształcenia. Ważne jest to, że podłoże powinno posiadać odpowiednią nośność i zagęszczenie, regulowane normą PN-S-02205:1998. Istotne są tutaj dwa parametry, pierwszy mówi o zagęszczeniu, zaś drugi odnosi się do nośności i informuje o odkształceniu. Takie badanie jest podstawą przy planowaniu oraz w trakcie trwania inwestycji przede wszystkim drogowych.
Na czym polega metoda VSS?
Metoda z użyciem płyty VSS polega na zmierzeniu pionowych odkształceń, nazywanych osiadaniami, badanymi warstwami nacisku statycznego. Obciążenia realizuje się skokowo, co 50 kPa, aż do osiągnięcia 350 kPa oraz w poszczególnych przypadkach do 450 kPa. Następnie dochodzi do odciążania i ponownego zadawania obciążeń. Następnie bada się moduł odkształcenia wtórnego. Aparatura tego urządzenia pozwala na określenie pierwotnego (E1) oraz wtórnego (E2) modułu odkształcenia, a także wskaźnika odkształcenia, będącego wynikiem stosunku E2/E1. Nacisk na płytę VSS jest wywierany za pomocą dźwigni hydraulicznej.
Jakie są korzyści ze stosowania tej metody?
Płyta VSS jest szczególnie przydatna w przypadku badania zagęszczenia podatnych powierzchni oraz podłoża pod drogi. Dzięki tej można scharakteryzować strefę aż do 50 centymetrów poniżej płyty, a czas badania trwa min. jedną godzinę. Mimo, że czas badania nie jest krótki to metoda ta jest najdokładniejsza metoda badawcza dostępna w praktyce geotechnicznej.