Grunt a ogrzewanie podłogowe

ogrzewanie podłogowe

Czy zastanawiasz się nad założeniem ogrzewania podłogowego? Musisz wiedzieć, że niebagatelne znaczenie ma w tej kwestii grunt. Sprawdź, czy podłoże pod Twoim domem pozwala na jego założenie…

Sprawdzenie stanu podłoża

Przed rozpoczęciem prac budowlanych należy sprawdzić stan podłoża. To istotne, ponieważ źle przygotowany grunt może powodować późniejsze komplikacje. Powinien on być trwały, a także mocny i zbity. Ważne, aby upewnić się, że grunt jest także czysty i suchy. Co istotne, jeśli na betonie na stropie znajdują się nierówności lub pęknięcia, trzeba się ich pozbyć, a całość wygładzić.

Jak montuje się ogrzewanie podłogowe

Po odpowiednim przygotowaniu podłoża można przejść do kwestii montażowych. Na początku należy oddzielić grunt warstwą termoizolacyjną, którą zwykle wykonuje się ze styropianu, wełny mineralnej, płyt poliuretanowych czy polistyrenu ekstrudowanego. Następnie trzeba zająć się montażem instalacji grzewczej – rury są formowane w pętle grzewcze o spiralnym kształcie. Na koniec należy przykryć całość specjalną mieszanką betonową i wykończyć ją gęstoplastyczną zaprawą i folią aluminiową.

Zalety takiego rozwiązania

Ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet, dlatego coraz więcej osób chętnie decyduje się na takie rozwiązanie. Przede wszystkim tworzy ono korzystny dla mieszkańców pionowy profil temperatury powietrza, a to oznacza, że jest ciepło w nogi, a chłodniej w okolicach głowy, tak więc odwrotnie niż w przypadku klasycznego ogrzewania pomieszczeń za pomocą grzejnika. Warto również zauważyć, że nieobecność grzejników sprawia, iż ma się większą swobodę aranżacyjną i można urządzić wnętrze dokładnie w taki sposób, jakby się chciało. Ponadto w przypadku ogrzewania podłogowego zużycie gazu jest dużo mniejsze, ponieważ rodzaj ten działa przy dużo niższych temperaturach niż inne systemy grzewcze. W tej technologii można wykorzystać odnawialne źródła energii, takie jak pompy ciepła czy instalacje solarne. Co istotne, doskonale nadaje się także do lokali wysokich, bowiem komfortowa ciepła temperatura jest utrzymywana od dołu. To także rozwiązanie idealne dla alergików czy astmatyków, bowiem nie powoduje gromadzenia się kurzu – tak jak ma to miejsce w przypadku pieców kaflowych czy grzejników.

Ogrzewanie podłogowe to nowoczesne rozwiązanie, które pozwala jednak na cieszenie się zupełnie nową jakością. Zanim jednak przystąpi się do prac, należy dobrze zbadać podłoże gruntowe.